Tłuszcz sprzyjający odchudzaniu? To nie pomyłka!

Tłuszcz sprzyjający odchudzaniu? To nie pomyłka!

Kuchnia Możliwość komentowania Tłuszcz sprzyjający odchudzaniu? To nie pomyłka! została wyłączona

Walczący z nadwagą wiedzą, że muszą ograniczyć spożycie tłuszczu. Tymczasem istnieje zdrowa dieta, która nie tylko nie wyklucza tłuszczu, lecz czyni go swoim głównym składnikiem. Na czym polega ten plan żywieniowy?

Zbawienne kwasy tłuszczowe

Olej lniany zawiera 30-60 proc. kwasów omega-3. Regulują one gospodarkę lipidową, ochraniają układ krążenia, wspomagają układ nerwowy i narząd wzroku, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Zapobiegają także chorobom nowotworowym. Wszystkie te cechy legły u podstaw diety lnianej, opracowanej przez niemiecką uczoną, dr Johannę Budwig.
Podstawowe zasady

Dieta lniana polega na codziennym spożywaniu oleju wytłaczanego na zimno z nasion lnu. Głównym składnikiem diety jest tzw. pasta dr Budwig składająca się z oleju zmiksowanego z białym serem. Dzienna dawka oleju wynosi około 4-6 łyżek spożywanych wyłącznie na zimno. W skład diety powinno wchodzić także świeżo zmielone siemię lniane. Należy stosować produkty nieprzetworzone, wyeliminować tłuszcze zwierzęce i słodycze. Cukier zastępuje się niewielką ilością miodu naturalnego. Konieczne jest picie minimum dwóch litrów płynów dziennie.

Jadłospis

W codziennym zestawie posiłków muszą znajdować się wszystkie składniki odżywcze. Spożywamy świeże warzywa i owoce oraz wyciskane z nich soki. Szczególnie zalecany jest sok z kiszonej kapusty. Pastę serową z dodatkiem np. Revitalen oleju lnianego przyrządzamy świeżą do każdego posiłku. Wskazane są chude mięso i ryby przyrządzane na parze lub w folii, pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, zioła oraz ryż.

Przykładowe zestawienie posiłków

Śniadanie: kromka pieczywa pełnoziarnistego z pastą serowo-lnianą, pomidor, ogórek, herbata zielona
Drugie śniadanie: sałatka z arbuza, jabłka i winogron z dodatkiem 2 łyżek siemienia lnianego (150 g)
Obiad: pierś z kurczaka z grilla (150 g), ryż z warzywami na parze (suchy ryż – 30 g, brokuły – 200 g, marchew – 100 g), szklanka soku z marchwi i jabłka
Podwieczorek: 5 orzechów laskowych lub 3 włoskie
Kolacja: kromka chleba pełnoziarnistego z pastą i szczypiorkiem, 50 g wędzonego dorsza, herbata zielona
Dozwolone są: jajka na twardo, gorzka czekolada, kiełki, świeże grzyby, oliwa z oliwek, przyprawy naturalne. Posiłki i soki przyrządzamy bezpośrednio przed spożyciem.
Niedozwolone natomiast są: tłuste mięsa, wędliny, dżemy, zupy i sosy w kostkach i proszku, dania typu fastfood.

Przestrzeganie diety umożliwia utratę wagi do 1 kilograma tygodniowo.

Author

Back to Top