Mechanizmy palenia papierosów

Mechanizmy palenia papierosów

rzucanie palenia Możliwość komentowania Mechanizmy palenia papierosów została wyłączona

Każdy nałóg jest determinowany przez określone czynniki. W przypadku nałogowego korzystania z papierosów, mamy do czynienia często z silnym uzależnieniem psychicznym. Badania naukowe pokazały, iż głód nikotynowy nie jest tak silny, jak zespół abstynencyjny u alkoholika, czy narkomana.

Przyczyny nałogu

Oprócz aspektu typowo behawioralnego, warto jest też podkreślić, iż nikotyna stanowi swoisty bloker apetytu. Stymulacja przez nikotynę określonych ośrodków podwzgórza powoduje hamowanie uczucia głodu, co stanowi pewną furtkę do wejścia w nałóg. Zamiast odżywiać się regularnie, w sytuacjach, gdy mamy mniej czasu, po prostu palimy papierosy. Rzucanie palenia staje się więc podwójnie trudne, gdyż oprócz głodu nikotynowego, narasta nam głód pokarmowy, który już nie jest hamowany, a nawet może być silniejszy, niż w sytuacji stricte fizjologicznej. Ten aspekt nałogu nikotynowego wymaga jeszcze szerszego zbadania. Naukowcy nie wiedzą jeszcze jak rzucić palenie na stałe, aby mieć gwarancję, że nałóg nie powróci nigdy do nas.

Rzucanie palenia

epapierosyPrzez długie lata palenia trzeba się jednak liczyć, że w naszym mózgu wytworzyły się określone ścieżki neuronalne, które naturalnie będą kojarzyły palenie z czymś pozytywnym, a ich pobudzenie przez nikotynę w późniejszym okresie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Plastry nikotynowe mają dostarczać stałe w czasie dawki nikotyny, które tym samym pozwalają odzwyczaić się od dostarczania jej w formie palenia. Tutaj wyłania się nam kolejny aspekt, który jest podstawową przyczyną tego, iż walka z nałogiem jest bardzo trudna i nierówna. Najciężej jest przezwyciężyć nasze nawyki, które poprzez częste powtarzanie czynności, są w stanie się bardzo mocno utrwalić. W momencie nagłego odstawienia nikotyny organizm zaczyna wykazywać pewne reakcje obronne z tego względu, że doszło do zachwiania naturalnego dla nas zachowania. Obrona naszej psychiki ma charakter przystosowawczy i wiąże się z zapewnieniem stabilności naszego organizmu w zmiennym środowisku.

Sposoby walki

Bardzo dobrym wynalazkiem okazały się tabletki do rzucania palenia, które dzięki zastosowaniu substancji blokujących receptory nikotynowe ograniczają występowanie głodu nikotynowego oraz głodu fizjologicznego. W ten sposób papierosy przestają nam „smakować”, co jednocześnie znacząco ułatwia nam zmianę nawyków i tym samym wyjście z nałogu. Dużą skuteczność, znacznie większą od tej, którą wykazują gumy nikotynowe daje odpowiednia terapia behawioralna i psychoterapia pod okiem specjalistów, którzy pokażą nam naturę naszego nałogu i pozwolą świadomie i bez lęku rzucić palenie.

Author

Back to Top