Zasady bezpiecznego korzystania z poczty e-mail

Zasady bezpiecznego korzystania z poczty e-mail

strony internetowe Możliwość komentowania Zasady bezpiecznego korzystania z poczty e-mail została wyłączona

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas korzysta z poczty elektronicznej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wymiana wiadomości następuje błyskawicznie, a dostęp do maila mamy praktycznie wszędzie, dzięki urządzeniom mobilnym. Jednak oprócz zalet, poczta elektroniczna ma także wady. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia niesie ze sobą? Niestety cyberprzestępcy potrafią wykorzystywać maile do infekowania urządzeń zwykłych użytkowników. Jednak przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia cyberataku.

213952_213952-jpg_resize_770x1000

  • Zawsze powinniśmy sprawdzać nadawcę – do naszej skrzynki dziennie potrafi trafić nawet kilkadziesiąt maili różnego typu. Jeśli którykolwiek z nich wyda nam się podejrzany, powinniśmy zachować czujność i dokładnie sprawdzić, kto jest nadawcą. Szczególnie niebezpieczne są maile do złudzenia przypominające te np. z banku, od operatorów telefonii komórkowych i innych instytucji.
  • Nigdy nie klikaj w linki! Tyczy się to zarówno maili od znanych nam osób, jak i od nieznajomych. Nie klikajmy w podejrzane linki zawarte w wiadomościach. Bezpieczniejszym wyjściem jest skopiowanie linku do paska przeglądarki.
  • Nie pobieraj spakowanych załączników! To w szczególności dotyczy osób nam nieznanych. W takim załączniku bardzo często może siedzieć spakowany wirus. Jeśli koniecznie chcesz się przekonać, co takiego skrywa spakowana paczka, pobierz go do tzw. piaskownicy (wyizolowanej przestrzeni na dysku, która pozostaje pod nadzorem programu antywirusowego).
  • Nigdy nie podawaj swoich danych! Maile z prośbą o podanie danych do jakiegoś konta powinny być z miejsca kasowane! Żadna instytucja nigdy nie poprosi Cię o podanie takich informacji.
  • Sprawdź pisownię. Oczywiście nie każdy z nas jest profesorem Miodkiem, więc czasami wkradnie się gdzieś jakiś błąd. Jeśli jednak treść wiadomości wygląda mniej więcej tak: „Dzien dobry, ja pisze by mnie pan odeslal te dane o które ja prosil wczoraj.”. Zazwyczaj takie wiadomości powstają przy użyciu translatora, z którego często korzystają cyberprzestępcy i naciągacze. Dlatego zachowajmy czujność.
  • Dobry program antywirusowy. Ta kwestia się pewnie powtarza w każdym tego typu poradniku, jednak za każdym razem warto o niej wspomnieć. Program antywirusowy może Cię ochronić przed wieloma zagrożeniami związanymi z korzystaniem z sieci. Dlatego właśnie powinien posiadać funkcję skanowania poczty, by w razie czego zaalarmować o zagrożeniu.

To tylko kilka bardzo podstawowych zasad, które jednak mogą ocalić Ciebie i Twój sprzęt przed przestępcami grasującymi w sieci.

Author

Back to Top