Wpływ komputerów i tabletów na rozwój dzieci

Wpływ komputerów i tabletów na rozwój dzieci

wiadomości Możliwość komentowania Wpływ komputerów i tabletów na rozwój dzieci została wyłączona

Dla prawidłowego rozwoju dzieci ważne jest, by spełniane zostały ich potrzeby. Mówimy nie tylko o potrzebach fizjologicznych, ale także o bezpieczeństwie, poczuciu przynależności do grupy i akceptacji ze strony otoczenia. Dzięki temu, że dziecko rozwija swoje zainteresowania pogłębia więź z samym sobą. Dobrze zorganizowany czas powinien zapewniać prawidłowy rozwój zarówno fizyczny jak i intelektualny, emocjonalny oraz społeczny. Co więcej, jego zadaniem jest także zapewnienie czasu potrzebnego na to, by organizm mógł się zregenerować.

Wpływ komputera na rozwój fizyczny dziecka

Jeśli twoje dziecko dużo czasu spędza przed komputerem, jest narażone na wiele dysfunkcji. Tym, co podlega największym zagrożeniom jest sylwetka naszej pociechy. Dzieci, które mają nieodpowiednią postawę podczas siedzenia przy komputerze mogą odczuwać bóle pleców, kręgosłupa, a także usztywnienie mięśni. Dodatkowo mogą cierpieć na dolegliwości związane ze wzrokiem, np. podrażnienie błony śluzowej oczu, zaburzenia widzenia, zmęczenie, zaczerwienienie i pieczenie oczu, a także zawroty i bóle głowy. Jak widzimy korzystanie z komputera przez młode osoby może mieć poważne konsekwencje.

f_ra_5510_0feaf

Pedagodzy starają się przypomnieć rodzicom, że w rozwoju fizycznym dziecka nie można ominąć żadnej z „faz rozwojowych”, a także, że nie wolno ich przyspieszyć. Jeśli liczymy na to, że nasze dziecko za pomocą komputera i innych urządzeń elektronicznych rozwinie się szybciej, jesteśmy w błędzie. Technologia potrafi zakłócić naturalny rozwój dziecka, a nawet go opóźnić.

Wpływ komputera na rozwój psychiczny dziecka

Jeśli komputer jest używany przez dzieci głównie do tego, by wspomóc naukę, ułatwia on zdobywanie wiedzy, a także rozwój umiejętności czytania i pisania. Zdarza się jednak tak, że pod wpływem wielu informacji jakie można znaleźć w Internecie, dziecko zatraca umiejętność selekcjonowania wiadomości. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy treści, które przeglądają nasze pociechy są dostosowane do ich wieku i etapu rozwoju. Jeśli zakres tematyczny będzie nieodpowiednio dobrany, może to odbić się negatywnie na życiu emocjonalnym i społecznym dziecka. Ostatnio dość często się zdarza, że dzieci z trudem odróżniają świat gier od tego realnego.

Warto wspomnieć, że komputery sprawiają, że zmniejsza się zdolność koncentracji i komunikacji. W pędzie i Internecie mało jest miejsca na to, by pięknie się wysławiać. Poza tym dzieciom coraz trudniej jest nawiązać satysfakcjonujące relacje z rówieśnikami, co rodzi poczucie wyobcowania i samotności.

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest dbanie o jego ciało i psychikę. Dobrze zorganizowany czas powinien stymulować rozwój. Nie należy sądzić, że komputer zapewni dziecku wszystkie potrzebne mu na tym etapie życia doświadczenia i stymulujące bodźce.

Author

Back to Top